כתבו עלינו בעיתון

 
 
קפה אצל אולגה

את הבית על הצוק ב'גבעת אולגה' בנה גואל האדמות האגדי יהושע חנקין לאשתו אולגה. אולם, בני הזוג מעולם לא התגוררו בו והוא עמד עזוב במשך שנים. לאחרונה, לאחר ששוקם, נפתח במקום בית קפה ומסעדה חלבית בטעם ובמראה של פעם.

לא בטוח שיהושע חנקין האגדי, גואל האדמות, חלם כי בבית חלומותיו יגישו פסטה לארוחת הצהריים. אבל אלה ואריק (ושדי-גבריאל), פתחו במקום - על גבעה מול הים בחדרה - בית קפה ומסעדה חלבית באווירה של פעם, ומגישים פרט לפסטה מאכלים ביתיים וגם הרבה נוף בחינם.

סיפור הבית, כיום ב'גבעת אולגה', קשור כאמור ליהושע חנקין. לחנקין, איש החזון והמעש, היה חלום: להקים בחולות שליד קיסריה את 'חפציבה' - פרבר נופש שישתלב ברצף ערי החוף של ארץ ישראל ההולכת ומתפתחת.

כדי להפוך את החלום למציאות רכש חנקין בסוף המאה ה-19 כמה עשרות אלפי דונמים באזור מידי בעליהם, סלים חורי, אולם השנים חלפו ומימוש התוכניות התעכב. חנקין לא ויתר. אהבתו למקום היתה כה גדולה, שבנוסף למאמצים לקדם את פרויקט 'חפציבה', החליט להקים את ביתו בראש הצוק הצופה אל הים ואל האזור כולו.

בניית בית חנקין החלה בשנת 1936. ד"ר עירית עמית מאוניברסיטת בר אילן, מספרת כי המקום נבחר בקפידה: מבודד, מרוחק ונישא מעל פני השטח. בשנת 1938 הושלמה הקמת המבנה בסגנון הבאוהאוס. למבנה חלל אחד גדול בצורת 'רייש' וגרם מדרגות ארוך מוביל אליו. לחנקין ואשתו אולגה לא היו ילדים. חנקין קיווה כי הבית יוותר אחריהם כמצבה וזיכרון לו עצמו, לרעייתו ולמפעל חייו - גאולת האדמות.

אבל חנקין לא הצליח להשלים את חלומו: לא הוא ולא אשתו אולגה התגוררו במקום ולו יום אחד. בעת השלמת הבנייה כבר היתה אולגה חנקין בת 88 וחולה. בני הזוג נותרו בביתם הישן, ולאחר מותה של אולגה, בשנת 1942, לא שב חנקין לבקר בבית. בני הזוג נקברו במעיין חרוד.

במשך שנים רבות עמד בית אולגה חנקין נטוש, כאשר שיני הזמן נוגסות בו. באותן שנים היה הבית מבודד ורחוק ממקום יישוב. כיום הוא נמצא בתוככי השכונה 'גבעת אולגה' שבמערב חדרה.

המועצה לשימור אתרים (בראשות רכזה בשרון, רן חדוותי), עיריית חדרה והחברה הכלכלית חדרה שיקמו לפני כ-5 שנים את הבית. לפני כשנה זכו אלה ואריק בזיכיון להפעלת המקום ומאז דצמבר האחרון אפשר לבקר בבית הקפה שלהם.

אלה, שגם אחראית על התפריט והכנתו, מספרת כי במשך חודשים אספו פריטים בבתים פרטיים ובשוקי פשפשים ולכן אין אחידות בין  הרהיטים, כלי האוכל, המפות וכו'. "על כל שולחן תמצאו מלחיה או מאפרה שונות", מספרת אלה, שהגיעה לעיסוקה הנוכחי במקרה. היא עסקה בתיאטרון והזדמנה למקום במסגרת יוזמה להעלות מחזה על סיפור חייה של אולגה חנקין. מאז התאהבה במקום ועתה היא ובן זוגה הגשימו את החלום, שבני הזוג חנקין לא הצליחו.

איך מגיעים: מכביש החוף פונים מערבה במחלף אולגה, ונוסעים עד פרויקט 'כפר הים'. למבקשים לבקר בבית חנקין כניסה חופשית דרך שער 'כפר הים'.דוד הכהן
Ynet, תיירות, 06/09/2015